Nowe schody w domu - czym się kierować?

Kiedy decydujemy się na budowę domu, nawet posiadając dość sporą działkę budowlaną, często wolimy mieć domek piętrowy niż większy powierzchniowo domek parterowy. Z czego to wynika?

Być może z przyzwyczajenia do widoku tego typu konstrukcji, a może po prostu z naszego estetycznego gustu. Jeśli piętra, to znaczy jeśli więcej niż jedna kondygnacja, to i schody.

Schody będą nam niezbędne. Jakie schody wybrać do swojego domu, kiedy decydujemy się na budowę lub po prostu jesteśmy w czasie remontu i będziemy chcieli wymienić stare schody?

Przede wszystkim, zwróćmy uwagę na wymagania minimalne dla schodów, które znajdują się wewnątrz budynków. Wynikają one z przepisów prawa budowlanego. Stopnie, które mamy wewnątrz budynku nie mogą być wyższe niż dziewiętnaście centymetrów. Jedynie schody piwniczne i strychowe mogą mieć wysokość o jeden centymetr większą.

Według standardów, najwygodniejsze dla nas są stopnie, które mają maksimum siedemnaście centymetrów wysokości, wówczas wchodzi i schodzi się po nich wygodnie i komfortowo.

Jeśli chodzi o szerokość, zalecane jest by wynosiła ona od dwudziestu pięciu do trzydziestu centymetrów. Zwróćmy uwagę na to, że wygodę stopni lub ich niewygodę najbardziej odczują nasze dzieci i osoby starsze, jeśli będą z nami mieszkać.

Jeżeli chodzi o rozwiązania konstrukcyjne, tradycyjne schody umieszczane w korytarzu, mogą zostać całkowicie wydzielone.

Wymaga to jednak nieco większej przestrzeni niż w przypadku schodów otwartych, które potrzebują od pięciu do siedmiu metrów kwadratowych na swoją powierzchnię.

Oczywiście w zależności od ich kształtu oraz szerokości. To od naszego gustu zależy czy wybierzemy schody drewniane czy żelbetowe. Oczywiście większość z nas na początku postawiłaby na drewno, jednak warto zawsze przemyśleć tę drugą opcję.

Jeśli decydujemy się na schody w salonie lub w innym pomieszczeniu, drewno sprawdzi się lepiej. Jeżeli chodzi o hol, korytarz, przedpokój, równie dobrze sprawdzi się żelbet, który może być równie estetyczny i równie elegancki, jeśli zostanie odpowiednio wykończony.

kategorieidf