Badanie żołądka – gastroskopia

Forums

Jeśli mamy problemy z naszym żołądkiem, w postaci bólu żołądka, może oznaczać to że dolega nam coś znacznie poważniejszego. Ból brzucha to często wynik, tego, że trapią nas dolegliwości trawienne. Pojawiają się wtedy często wymioty albo wzdęcia. Aby dobrze zdiagnozować, co dokładnie nam dolega kiedy spotykają nas takie objawy jak ból brzucha czy ból żołądka, najlepiej jest wykonać badanie, które nazywa się gastroskopią. Gastroskopia pozwala nam między innymi sprawdzić, czy nie dręczą nas wrzody dwunastnicy lub wrzody żołądka. Na czym polega to badanie? Na czym polega gastroskopia? Gdzie wykonać takie badanie, gdzie wykonać gastroskopię?

Gastroskopia jest badaniem, które nazywa się także wziernikowaniem. Jest to badanie tak zwanego górnego odcinka naszego przewodu pokarmowego. Gastroskop wprowadzany jest do naszego przełyku a dalej żołądka, aby lekarz mógł zajrzeć do wewnątrz naszego ciała w sposób bezinwazyjny, to znaczy bez operacji. Kiedy mamy podejrzenie, że przytrafiły nam się właśnie wrzody żołądka lub nasze objawy wskazują na wrzody dwunastnicy, lekarz, by przeprowadzić kompletną diagnozę z pewnością zleci nam gastroskopię. Jeśli dostajemy tego rodzaju skierowanie, lekarz na pewno poinformuje nas, w jakim miejscu najmniej oddalonym od naszego miejsca zamieszkania będziemy mogli wykonać tego typu badanie, gdzie wykonać gastroskopię.

https://www.intermedialna.pl/zdrowie/niskie-i-wysokie-cisnienie-wplyw-na-zdrowie-jakie-choroby-powoduje.html

Z reguły badania tego rodzaju można zrobić w szpitalu, jednak po pewnym czasie oczekiwania w kolejce dopiero. Istnieją pracownie gastroskopii, w których takie badanie możemy wykonać odpłatnie, jednak w znacznie krótszym czasie. Badanie gastroskopem jest niestety uważane za nieprzyjemne, ponieważ wprowadza się rurkę przez przełyk, a to może wywoływać u pacjenta mdłości. Gastroskopia nie jest jednak badaniem, które wymaga od pacjenta pobytu, pozostania w szpitalu, tak więc tuż po jego przeprowadzeniu możemy pójść do domu. Jeśli spotykają nas dolegliwości trawienne, którym towarzyszą ból brzucha i ból żołądka, często powodujące dodatkowo wzdęcia lub wymioty, z pewnością lepiej jest zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do specjalisty, gastrologa, niż czekać i liczyć na to, że objawy same miną. W wielu przypadkach dolegliwości trawienne spowodowane są niewłaściwą dietą bądź nadmiernym stresem, z czego często sobie nie zdajemy sprawy.

Wystarczy ograniczyć pewne produkty, na które nasz układ trawienny reaguje negatywnie, aby ból brzucha czy ból żołądka minęły i przestały regularnie nas dręczyć. Również w przypadku, kiedy mamy do czynienia z wrzodami żołądka, odpowiednie farmaceutyki są w stanie sprawić, aby po pierwsze objawy tej dolegliwości nie były tak dla nas uciążliwe, a po drugie by wrzody zaczęły się leczyć, zasklepiać i nie sprawiać nam problemów. Gastroskop, czyli sprzęt do diagnozy, wykorzystywany jest także w momencie, kiedy monitorujemy przebieg choroby. Pacjent, który dostał odpowiednie leki które powinny zwalczyć jego dolegliwości, na bieżąco co jakiś czas badany jest gastroskopem aby sprawdzić, czy stan jego żołądka się poprawia i czy nie występują jakiekolwiek powikłania lub niewłaściwa reakcja na lek.

https://www.nzoz-zdrowie.pl/index.php/dla-pacjenta/przygotowanie-do-badan/przygotowanie-do-gastroskopii

https://www.medistore.com.pl/zdrowie/gastroskopia

https://szpitaleskulap.pl/diagnostyka/gastroskopia-bydgoszcz/

https://gdansk.legnica.pl/