Jak łagodzić objawy menopauzy

Forums

Jakie są pierwsze objawy menopauzy i w jaki sposób łagodzić jej objawy? Postaramy się wyjaśnić i podpowiedzieć. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że menopauza to nic złego. To zwykły etap w życiu kobiety. Jest czas, kiedy kobieta jest jeszcze dzieckiem, nie jajeczkuje i nie ma okresu, jest czas kiedy jest płodna i może zajść w ciążę i jest czas, kiedy ta możliwość znika. Jest to związane z naszymi hormonami. To swojego rodzaju bardzo dobre zabezpieczenie naszego organizmu. Kiedy organizm wie, że na macierzyństwo jest już nieco późno, zaczyna się menopauza. Oczywiście zdarza się zbyt wczesne przekwitanie, jednak to jedynie wina złej gospodarki hormonalnej, a nie nas samych. Kiedy zaczyna się menopauza, zaczynają się bardzo konkretne objawy: przede wszystkim, zaczyna zanikać nam miesiączka. Krwawienia stają się znacznie rzadsze i często mniej obfite. Czujemy często uderzenia gorąca, dosłownie i w przenośni. Pojawiają się różnego rodzaju bóle: bóle głowy i brzucha. Zdarzają się nocne poty, problemy z pęcherzem i oddawaniem moczu, jednak nie występuje to zawsze. Zdarzają się także wahania nastroju, które znacznie mogą nam utrudniać normalne funkcjonowanie na co dzień.

To efekt spowodowany tym, że towarzyszą nam braki estrogenu. Kiedy brakuje nam estrogenu, lekarz często proponuje nam rozwiązanie, które nazywa się hormonalna terapia zastępcza. Są to leki, których głównym składnikiem są preparaty z roślinnymi estrogenami. Zawierają między innymi fito estrogeny, które pomagają nam wrócić do naszego dobrego stanu zdrowia sprzed menopauzy. Jeśli z kolei zdarzają nam się problemy z pęcherzem, takie jak nietrzymanie moczu czy infekcje pęcherza moczowego, najlepiej jest skonsultować się z naszym lekarzem ginekologiem lub z lekarzem rodzinnym, ogólnym, który podpowie nam, po jakie środki i metody jest najlepiej sięgnąć. Generalnie w momencie, kiedy zaczyna się menopauza, powinnyśmy skonsultować się z lekarzem ginekologiem w celu ustalenia odpowiedniej hormonalnej terapii zastępczej, która pomoże nam w sprawach takich jak wahania nastroju i tego rodzaju historiach. Jeśli chodzi o domowe i znane sposoby na łagodzenie objawów menopauzy, przede wszystkim należy prowadzić zdrowy i spokojny tryb życia.

Jeżeli objawy w rodzaju uderzeń gorąca zaczynają się pojawiać, połóż się i zrelaksuj. Jeśli masz problemy z pęcherzem albo z bólami brzucha, na pewno doskonale sprawdzi się kompres z ciepłego ręcznika. Możesz postawić także na relaksacyjny masaż, który z pewnością poprawi Ci samopoczucie. Jeśli domowe sposoby i metody relaksacyjne się nie sprawdzają, zdecydowanie lepiej jest skorzystać z porady lekarza. Możesz postawić także na leki z apteki, a w zasadzie suplementy diety które pomagają zwalczać objawy menopauzy w taki sposób, że dostarczają do naszego organizmu odpowiednio zbilansowane witaminy i inne składniki odżywcze. Zapytaj farmaceutę o tego typu produkty, lub najpierw zapytaj swojego lekarza ginekologa lub lekarza rodzinnego. Jeśli objawy są naprawdę niepokojące i uciążliwe, powinnaś koniecznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ to mogą być nie tylko objawy menopauzy.

http://www.izibb.binoz.uj.edu.pl/documents/4416519/50a7f87c-c26f-4e05-a8f1-14caa84409f3

https://www.biziel.umk.pl/assets/files/Menopauza_wahania_masy_ciala_oraz_dieta.pdf

https://journals.viamedica.pl/endokrynologia_polska/article/download/25702/20524