Węgiel jako paliwo do pieców centralnego ogrzewania.

Węgiel jest w dalszym ciągu najpopularniejszym źródłem ciepła do pieców stosowanych przy ogrzewaniu domów jednorodzinnych. To dość popularne stałe paliwo ma nie tylko dość długą tradycję użytkowania, ale także jest w dalszym ciągu najtańszym materiałem na rynku.

W dobie popularnej czystej energii z fotowoltaiki, ogrzewanie gazem ziemnym piece na eko groszek - węgiel ciągle są popularne w obliczu problemów związanych z polityką Rosji i Białorusi pojawia się pytanie czy gaz jest surowcem którego nie zabraknie.

Węgiel orzech a ogrzewanie

W składach opałowych możemy nabyć węgiel pod różnymi postaciami.

Najpopularniejszą postacią jest tzw orzech, czyli grudy węgla. Stosuje się go w kotłach komorowych. Do największych zalet należą niskie koszty ogrzewania oraz wysoka energetyczność.

Kłopotliwe jest natomiast obsługiwanie takiego kotła, rozpalanie i czyszczenie. Nie bez znaczenia będzie też kłopot ze składowaniem jego większej ilości.

Węgiel brunatny a ogrzewanie domu

Węgiel brunatny jest z kolei dostępny w workach, jego kaloryczność jest nieco niższa niż węgla kamiennego.

Najwięcej kłopotów sprawiać może w przypadku węgla brunatnego utrzymanie żaru, podmuch powietrza potrafi bowiem go zgasić lub znacznie ograniczyć temperaturę spalania ( węgiel będzie się po prostu tlić). Węgiel brunatny może być spalany w kotłach komorowych oraz z podajnikiem.

Podobnie jak węgiel kamienny w formie orzecha wymagać będzie większego nakładu pracy z utrzymaniem ognia, dokładaniem do pieca i spalaniem. Korzystne na pewno będą jego stosunkowo niskie koszty eksploatacji.

Miał węglowy a ogrzewanie piecem

Miał węglowy jest kolejną formą węgla kamiennego jaką możemy nabyć w składach z opałem stałym. Szczególnie kłopotliwe w jego stosowaniu jest znaczne pylenie, a co za tym idzie brud, oraz utrata części materiału opałowego.

Wymagać może okresowego zwilżania wodą w celu ograniczenie wspomnianego pylenia. Nie powinno się natomiast pyłu węglowego składować na zewnątrz, gdyż bardzo łatwo może ulec zbryleniu.

W przypadku pyłu węglowego wskazane jest używanie kotła z podajnikiem tłokowym.

Węgiel ekogroszek do ogrzewania

W sprzedaży znajdziemy także tzw ekogroszek, czyli stosunkowo drobne fragmenty węgla kamiennego. Ich największe zalety to niska ilość popiołu wytwarzanego w trakcie spalania oraz wysoka produkcja energii. Największym kłopotem będzie zapewne utrzymanie tego rodzaju węgla w stanie suchym.

W przypadku ekogroszku najodpowiedniejszymi piecami do jego spalanie będą kotły z automatycznym podajnikiem.

Wynika stąd kolejna pozytywna cecha jego użytkowania, czyli ograniczenie ilości czasu jaki potrzebujemy na obsługę pieca stosującego tego typu materiał grzewczy.

W przypadku wszystkich rodzajów węgla należy pamiętać, iż jest to paliwo dość szkodliwe dla środowiska, produkujące dużo popiołu, spalin i przede wszystkim niebezpieczny dla ludzi tlenek węgla. Dla osób zainteresowanych ochroną środowiska może to mieć istotne znaczenie.

 

kategorieidf